Yenileme, Kaynak Ayırtma ve Geri Çağırma

Yenileme

Kullanıcılar iade tarihinin ardından gelen geçici cezasız dönemin sonuna dek, başka bir kullanıcının ayırtmadığı herhangi bir kaynağın ödünç süresini yenileyebilir. Materyaller çevrim içi olarak, Hesabım aracılığıyla da yenilenebilir. Siteye giriş yaptıktan sonra “Checked Out Items” ikonuna tıklayarak ödünç aldığınız bütün materyallerin listesine ulaşabilirsiniz. Kitap ödünç alanlar bütün kaynakları aynı anda yenileyebilir, ya da o anda yenilemek istedikleri kaynakları işaretleyerek işlem yapabilirler.

Kullanıcılar materyallerini yenileme işlemini kütüphaneye gelerek de yapabilirler. Giriş katta bulunan Rezerv/Danışma masası bu işlem için kullanılabilir.

Kaynak Ayırtma/ Geri Çağırma

Bütün kullanıcılar, DVD’ler dışında diğer kullanıcılar tarafından ödünç alınmış bütün materyalleri kaynak ayırtma/geri çağırma hakkına sahiptirler. Geri çağırma çağrısı yapılan kaynağı hali hazırda elinde tutan kullanıcı onu 72 saat içinde iade etmek zorundadır. Bu zaman diliminden sonra iade edilen materyaller günlük 5 TL‘lik cezaya tabi tutulur. Kaynak ayırtma/geri çağırma işlemi yapan kullanıcı, kaynak kütüphaneye iade edildiğinde ve ödünç alınmaya hazır olduğunda e-posta yoluyla uyarılır. Bir kaynağı geri çağıran kullanıcılar istedikleri materyali Giriş katta bulunan Rezerv/Danışma Masası’ndan alabilirler. Geri çağırma yapılan kaynağın ödünç süresi uzatılamaz.

Kullanıcılar kaynakları, kütüphane kataloğunda, kaynak kaydının en altında bulunan “Request” tuşuna tıklayarak geri çağırabilir. Bunun ardından istek sahibinden kısa bir geri çağırmayı doğrulama formu doldurması istenir.

Kütüphane, Rezerv Koleksiyonu’na konmak üzere herhangi bir kaynağı geri çağırabilir.

Bu konularla ilgili tüm sorularınızı Library Trackit üzerinden ilgili kütüphane personeline iletibilirsiniz.