Makale Sağlama

Makale İstek Formu

Kullanıcı Kılavuzu

Bu hizmetin amacı, Suna Kıraç Kütüphanesi’nde mevcut olmayan makalelerin kullanıcılara sağlanmasıdır. SKK bu makaleleri diğer kütüphane ve kurumlar aracılığıyla sağlar. Bu çalışma genellikle hem akademik kütüphaneleri hem de bilgi merkezlerini içeren kütüphaneden kütüphaneye makale alışverişi şeklinde gerçekleşir. Tüm KÜ öğretim görevlileri, personeli, lisans ve lisans üstü öğrencileri bu servisten ücret ödemeden yararlanabilirler. Öğretim üyeleri ve personel bir seferde 10 makale isteğinde bulunabilirken, öğrenciler için bu limit 5’tir.

Eğer kütüphane istenen makaleyi Türkiye’deki kaynaklardan sağlayamazsa, OCLC ILL Hizmetini kullanarak ortak çalışılan yurtdışı kaynaklardan arar.

Kulllanıcılar bu hizmetten yararlanabilmek için “Makale İstek Formu” doldurmalıdır. İşlem tamamlandığında makalenin bulunup bulunmadığına dair bir başka e-posta mesajı gönderilir. Makale istekleri genelde 1 hafta içinde karşılanır.

İstek karşılandığında ya da istenen makalenin bulunamayacağından emin olduğunda, kullanıcıya e-posta yoluyla haber verilir. Kütüphanenin elektronik formatta gönderebildiği makaleler kullanıcının KU e-posta adresine gönderilir.

Yeni İstek Girmek

 • İlk olarak “Makale İstek Formu” linkine gidip Makale İstek Formu formuna giriş yapmalısınız.
 • “New Request” sekmesini seçtiğinizde, sistem yeni istek ekranını karşınıza getirir. Bu formda doldurmanız gereken alanlar aşağıda açıklanmıştır.
 • Formda bulunan kişi adı, isteğin durumu, bölüm, e-posta adresi ve dahili telefon numaraları otomatik olarak gelir. İstediğinizin makale/lerin bibliyografik bilgilerini formun ortasındaki alana yazabilirsiniz ya da kopyalayıp yapıştırabilirsiniz. Lütfen makalenin ve dergi adlarını, yayın tarihini, cilt ve sayı bilgilerini ve sayfa numaralarını girmeyi unutmayın. Eğer istekleriniz bir taneden fazla ise isteklerinizi numaralandırın.
 • Öncelik: Açılan menüden seçim yaparak ne kadar çabuk/hızlı ihtiyacınız olduğunu belirtebilirsiniz.
 • Varsa ihtiyaç duyulan son tarih: Bir tarih belirleyerek, isteğinizin hangi tarihten önce sizde olmasını isteğinizi belirtebilirsiniz.
 • İsteği göndermek için OK düğmesine basın. RESET düğmesine basarak formdaki bilgileri temizleyebilirsiniz. Makale isteğiniz karşılandığı zaman ya da bulunamadığı durumlarda e-posta ile bilgi verilir.

İsteklerinizi Takip Etmek

My Requests sekmesine bastığınızda sistem yapmış olduğunuz makale isteklerinizi görüntüler. Makale isteklerinizin güncel durumunu bu ekrandan takip edebilirsiniz.
New Requests sekmesi altında henüz işleme alınmamış isteklerinizi görebilirsiniz.
My Previous Requests sekmesini seçerek işleme alınmış olan makale isteklerinizi görebilirsiniz.

Bir istek için muhtemel durumlar aşağıdaki gibidir:

 • New Requests: İsteğiniz bize ulaştı ve işleme alınacak.
 • In progress: Makale isteğiniz sipariş edildi.
 • Not found: Makale isteğiniz karşılanamadı.
 • Completed: Makale isteğiniz karşılandı.
 • Canceled: Makale isteğiniz iptal edildi. Lütfen açıklamalara bakın.

Eğer makale isteğinize not eklemek istiyorsanız makale isteğinizin sol tarafında bulunan sayıya basarak bilgi girebileceğiniz alana ulaşabilirsiniz. Eklemeleriniz sorumlu kütüphaneciye otomatik olarak ulaştırılacaktır.

Sorularınızı Library Trackit üzerinden  ya da libarticlerequest@ku.edu.tr adresinden e-posta olarak bizlere iletebilirsiniz.