Cumhuriyetin 100. Yılında Yükseköğretimin Yolculuğu

Tema Hakkında:

Koç Üniversitesi Kütüphaneleri (Suna Kıraç Kütüphanesi ve birim kütüphaneleri AKMED, ANAMED ve VEKAM) koleksiyonlarının görünebilirliğini arttırmak, bilgilendirici ve ilgi çekici konuları ele alarak bunları araştırmacılara online olarak sunmak amacıyla başlattığı proje, Hazine Serisi 8: “Cumhuriyetin 100. Yılında Yükseköğretimin Yolculuğu” teması ile devam etmiştir.

Bu proje kapsamında 4 kişilik bir ekiple Cumhuriyetin ilanından günümüze kadar gelen sürede yükseköğretimin yolculuğu incelenmiştir. Bu kapsamda ilgili sosyal medya paylaşımları, blog yazısı, konu rehberi hazırlanmış ve 1 adet konferans ile WikiMaraton etkinliği düzenlenmiştir. Cumhuriyetten günümüze hem yükseköğretimin hem de kütüphaneciliğin gelişimi, tarihsel olarak ayrıntılı bir şekilde konu rehberinde yer almıştır.

Proje Ekibi:

  • Duygu Kevser Karadağ (VEKAM Kütüphanesi)
  • Ertaç Nebioğlu (Sağlık Bilimleri Kütüphanesi)
  • İrem Ünal (ANAMED Kütüphanesi)
  • Serhat Uran (Suna Kıraç Kütüphanesi)

Etkinlikler

Konferans

Cumhuriyetten Günümüze Kütüphanecilik


WikiMaraton

Cumhuriyet Dönemi Kütüphanecilik Eğitimi

Konu Rehberi

Hazine Serisinin 8. teması olan “Cumhuriyetin 100. Yılında Yükseköğretimin Yolculuğu” kapsamında yapılan çalışmaları, içerikleri, ilgili kaynakları görebileceğiniz bir Libguide sayfası hazırladık. Bu konu rehberi, temaya ilişkin genel bilgileri, konuyla ilgili kaynakları, blog yazımızı, Cumhuriyetten günümüze kütüphaneciliğin ve yükseköğretimin gelişimini ve temayla ilgili diğer bilgileri içermektedir.

“Cumhuriyetin 100. Yılında Yükseköğretimin Yolculuğu” teması kapsamında yapılmış çalışmaları daha yakından görmek için konu rehberimize buradan erişebilirsiniz.

Blog Yazıları

Cumhuriyet’in 100. Yılında Yükseköğretim

Blog yazısına buradan erişebilirsiniz.

Sosyal Medya Paylaşımları

Sergi: “Geleceği Aydınlatmak: Cumhuriyet’in İlk Yıllarında Yükseköğretimin Yeniden İnşası, 1923–1946” (7 Mart 2023)

Koç Üniversitesi’nin “Geleceği Aydınlatmak: Cumhuriyet’in İlk Yıllarında Yükseköğretimin Yeniden İnşası, 1923–1946” sergisi ANAMED’te devam ediyor…

Paylaşımın detaylı haline buradan erişebilirsiniz.


Cumhuriyetin 100. Yılında Yükseköğretimin Yolculuğu Konu Rehberi (17 Mart 2023)

Suna Kıraç Kütüphanesi ve Birim Kütüphaneleri Hazine Serisinin 8. teması olan “Cumhuriyetin 100. Yılında Yükseköğretimin Yolculuğu” kapsamında yapılan çalışmaları, içerikleri, ilgili kaynakları görebileceğiniz bir Libguide sayfası hazırladık. Tema kapsamında yazılmış “Cumhuriyet’in 100. Yılında Yükseköğretim” başlıklı blog yazımız da bu Libguide sayfasında yayınlanmıştır. Blog yazımızı okumak ve tema kapsamında yapılmış çalışmaları görmek için Libguide sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Paylaşımın detaylı haline buradan erişebilirsiniz.


Cumhuriyetin 100. Yılında Yükseköğretimin Yolculuğu Kitap Seçkisi (22 Mart 2023)

Geleceği Aydınlatmak: Cumhuriyet’in İlk Yıllarında Yükseköğretimin Yeniden İnşası, 1923–1946” sergisi, Cumhuriyet’in ilk yıllarında yeniden düzenlenen ve o dönemde kurulup bugün Ankara’da varlığını sürdüren, Türkiye’de yükseköğretimin geleceğini şekillendirmede kritik öneme sahip yükseköğretim kurumlarına odaklanmaktadır.

Sergi kapsamında hazırlanan, “Cumhuriyet ve Yükseköğretim” üzerine odaklanan kitap seçkimizi Suna Kıraç Kütüphanesi’nde inceleyebilirsiniz.

Paylaşımın detaylı haline buradan erişebilirsiniz.


“Cumhuriyetten Günümüze Kütüphanecilik” Konferansı (23 Mart 2023)

Suna Kıraç Kütüphanesi ve Birim Kütüphaneleri 8. Hazine serisi ve 59. Kütüphane Haftası kapsamında, 29 Mart Çarşamba günü “Cumhuriyetten Günümüze Kütüphanecilik” etkinliği düzenlenecektir. Etkinlik, Cumhuriyet’in 100. yılına özel olarak hazırlanmış “Geleceği Aydınlatmak: Cumhuriyet’in İlk Yıllarında Yükseköğretimin Yeniden İnşası, 1923–1946” sergisi turuyla başlayacak ve sonrasında Prof. Dr. Hasan Sacit Keseroğlu’nun Cumhuriyetten günümüze kütüphaneciliğin gelişimini ele alacağı konuşmasıyla devam edecektir.

Paylaşımın detaylı haline buradan erişebilirsiniz.


WikiMaraton “Cumhuriyet Dönemi Kütüphanecilik Eğitimi” Etkinliği (26 Nisan 2023)

Cumhuriyet Dönemi kütüphanecilik eğitimi ve ilk kütüphanecilere ilişkin Vikipediye içerik girişi yapacağımız etkinliğimize İstanbul’da ikamet eden Bilgi ve Belge Yönetimi öğrencilerini bekliyoruz. Etkinliğimiz Koç Üniversitesi Suna Kıraç Kütüphanesi’nde gerçekleştirilecektir ve kontenjan 15 kişi ile sınırlıdır.

Paylaşımın detaylı haline buradan erişebilirsiniz.


WikiMaraton “Cumhuriyet Dönemi Kütüphanecilik Eğitimi” Etkinlik Fotoğrafları (5 Mayıs 2023)

Bu hafta WikiMaraton etkinliğimiz kapsamında İstanbul’da ikamet eden 14 Bilgi ve Belge Yönetimi Bölümü öğrencisiyle beraberdik. Vikipedi’ye nasıl içerik girildiğini, Vikipedi’ye içerik girerken nelere dikkat edilmesi gerektiğini öğrendiğimiz, dolu dolu geçen etkinliğimizi kütüphane turu ile tamamladık.

Paylaşımın detaylı haline buradan erişebilirsiniz.