Referans Yönetim Araçları, araştırmacıların araştırma projeleri için referans listelerini oluşturmalarına ve yönetmelerine yardımcı olur. Çoğu araç, kaynakçaların hazırlanması için alıntıları belirli formatlarda düzenlemek üzere tasarlanmıştır.

EndNote 21 (Yeni Sürüm)

EndNote 21; kaynakça, alıntı ve referans yayınlamak ve yönetmek için endüstri standardı bir yazılımdır. Veritabanlarında arama yapmak, referanslarınızı, resimlerinizi ve tam metin belgelerini yönetmek ve anında alıntı listeleri oluşturmak için bu aracı kullanabilirsiniz. Alıntılarınızı ve referanslarınızı düzenlemek için saatler harcamak yerine, EndNote’u kullanarak kolayca düzenleyebilirsiniz.

EndNote 21 yazılımını indirmek ve etkili şekilde kullanabilmek için EndNote Konu Rehberini inceleyebilir; sizler için hazırladığımız EndNote Kullanıma Başlarken videosunu izleyebilirsiniz.

EndNote X9

EndNoteX9’u etkili şekilde kullanabilmek için EndNote X9 Konu Rehberini ve Yeni Başlayanlar İçin EndNote X9 webinar kaydını inceleyiniz.

Mendeley

Mendeley ücretsiz bir Referans Yöneticisi ve bir Akademik sosyal ağdır. Kişisel hesabınızı Mendeley’in web sitesinden oluşturabilirsiniz. Kayıt olmak için KU uzantılı mail adresinizi kullanmak zorunda değilsiniz, kişisel mail adresinizi de kullnabilirsiniz.

İkinci adım olarak, Windows, MAC OS ve Linux için Masaüstü sürümünü indirin ve araştırmanızı daha da geliştirmek için Web Importer/Alıntı Eklentisi araçlarını edinin.

Zotero

Zotero, bibliyografik verileri ve ilgili araştırma materyallerini yönetmek için ücretsiz ve açık kaynaklı bir referans yönetim aracıdır. Doğrudan web sitesinden indirebilir, kurabilir ve kullanabilirsiniz.