Dış Kullanıcılar

Dış Kullanıcılar (KU Mezunları, Koç Holding Şirketleri, Dış Bireyler ve Kurumlar İçin Kullanım

Koç Üniversitesi Suna Kıraç Kütüphanesi’nin kullanımı öncelikle mevcut Koç Üniversitesi öğrenci, öğretim üyesi ve çalışanlarına açıktır. Fakat bazı kaynaklara ve hizmetlere erişim, ücret ödeyerek dışarıdan üye olma yoluyla sağlanabilir. Koç Üniversitesi Mezunlar Derneği üyeleri indirimli üyelik aidatı ödeyerek avantajlı dış üye olabilirler.

Dışarıdan Üyelik (KU Mezunları, Bireyler, Kurumlar, Koç Holding Şirketleri)

Kurumsal ve bireysel olmak üzere iki türlü dış üyelik bulunmaktadır. Her iki üyelik modelinde de,kütüphaneyle libcirculation@ku.edu.tr adresinden e-posta yoluyla ya da 0-212-338-1318 numaralı telefonla temas kurularak dış üyelik başvurusunda bulunulabilir.

Bireysel üyelik için 750 TL’lik yıllık üyelik ücretinin yanı sıra 3000 TL’lik depozito ücreti de ilk üyelik sırasında talep edilmektedir. Üyelik ücretinin ödenmesinden sonra kütüphane hesabı açılır ve üyeye Kütüphane Dış Üye Kimlik Kartı verilir. Bireysel üye yıl sonunda üyeliğini yenilemek istemediğini bildirdiği takdirde hesabı kontrol edilir. Ödenmemiş gecikme cezası varsa bu bedel depozitodan düşülerek eğer herhangi bir cezası yoksa yatırmış olduğu depozitonun tamamı, belirteceği hesaba geri iade edilerek kütüphane hesabı kapatılmakta ve üyeliği sona erdirilmektedir. Bu üyelerden üyelik başlangıcında kendileri için hazırlanan üye kimliklerini iade etmesi de istenmektedir.

Koç Üniversitesi Mezunlar Derneği üyeleri’ne kütüphane üyelikleri sırasında mezun üyeler 3000 TL’lik depozito ve 375 TL’lik yıllık ücret ödemekle üyelik gerçekleştirebileceklerdir.

Bir kurum, kurumsal üyelik üyelik başvurusunda bulunabilir. Kurumsal üyelik durumunda, kuruma sağlanacak üyelik kartları yoluyla, bir seferde söz konusu kuruma mensup maksimum beş kişi, kütüphane haklarından yararlanabilir. Kurumsal üyelik ücretleri, 15000 TL’lik depozitoyla 3750 TL’lik yıllık üyelik ücretini kapsamaktadır (Kart başına 750 TL). Kurumsal üyelik kapsamında kütüphaneyi kullanan üyenin ödünç alınan herhangi bir yayını kaybetmesi, hasar vermesi ve ödünç süresini geciktirmesi durumunda üyeliği gerçekleştirilen kurum sorumlu olarak değerlendirilecektir.

Kurumsal üye yıl sonunda üyeliğini yenilemek istemediğini bildirdiği takdirde hesabı kontrol edilir. Ödenmemiş gecikme cezası varsa bu bedel depozitodan düşülür. Eğer herhangi bir cezası yoksa yatırmış olduğu depozitonun tamamı belirteceği hesaba geri iade edilir ve kütüphane hesabı kapatılarak üyeliği sona erdirilir. Kendilerine için hazırlanan üye kimliklerini iade etmesi de istenir.

Koç Holding Şirketleri, kurumsal üyelik depozitosunun tamamı olan 15000 TL’yi ödemek zorundadır, ama bu şirketlere her bir kart için yıllık üyelik ücreti üzerinden %50 oranında indirim yapılacaktır (yani, bu şirketler 1875 TL ödeyecektir – Kart başına 375 TL)

Kütüphane’ye gelmek isteyen bütün dış üyeler, Üniversite kampüsü giriş kapısında ve ayrıca kitap ödünç alıp ve iade ederken kimlik kartlarını kütüphane görevlisine göstermek zorundadır.

Bütün Dış Üyeler için Ödünç Alma Hakları

  • 10 kitap, 30 gün, yenileme yapılmaz.
  • Çevrimiçi yenilemeye kaynağın iade tarihinden önce ya da, kitaplar için, 3 günlük geçici cezasız dönemin sonuna kadar izin verilmektedir.
  • Yenileme, telefon yoluyla veya Kütüphane’nin web sayfası üzerinden çevrimiçi gerçekleştirilebilir.
  • İade süresi içerisinde iadesi yapılmayan her kitap için günlük gecikme cezası uygulanmaktadır. Bir kullanıcının hesabı, herhangi bir kitabın iade tarihi geçtiği/herhangi bir ceza ödenmediği sürece askıya alınır.
  • Hasarlı ya da iade tarihinin üzerinden iki haftadan fazla geçmiş olan bütün kaynaklar için, yerine yenisini koyma ücreti, ayrıca işlem ücreti alınır.
  • Kitabın geri çağrılması durumunda, 1 günlük gecikmede de cezai işlem uygulanır.
  • Kütüphane’nin çevrimiçi kaynaklarına uzaktan erişim üyeliğe dahil değildir.
  • Dış üyelerimizin Kütüphane’nin daha az yoğun olduğu hafta sonları gelmeleri önerilir.
  • Kütüphaneler arası ödünç verme ve makale isteme hizmeti üyeliğe dahil değildir.

Kütüphane Üye Kartlarının Kaybedilmesi

Kitap ödünç alanlar, kullanıcı kartlarının onlara verdiği hakların sorumluluğunu da taşırlar. Bir kartın kaybedilmesi durumunda, kullanıcı derhal Kütüphane’ye haber vermelidir; böylece o kartla ilişkilendirilen ödünç alma hakları dondurulur. Aksi takdirde, o kartla ödünç alınan kitaplar kart sahibinin sorumluluğunda olacaktır. Ücretli bir dış üyenin kayıp kartının yerine yenisinin verilmesi için alınacak ücret, yıllık üyelik ücretinin %20’sidir.