Türkiye’de Hemşirelik Eğitimi ve Amiral Bristol Hemşirelik Okulu

Tema Hakkında:

Koç Üniversitesi Kütüphaneleri (Suna Kıraç Kütüphanesi ve birim kütüphaneleri AKMED, ANAMED ve VEKAM) koleksiyonlarının görünebilirliğini arttırmak, bilgilendirici ve ilgi çekici konuları ele alarak bunları araştırmacılara online olarak sunmak amacıyla başlattığı proje, Hazine Serisi 7: “Türkiye’de Hemşirelik Eğitimi ve Amiral Bristol Hemşirelik Okulu” teması ile devam etmiştir.

Bu proje kapsamında 4 kişilik bir ekiple hemşirelik tarihi, hemşirelik araştırmalarında arşivlerin kullanımı ve Amiral Bristol Hemşirelik Okulu konularına odaklanılmıştır. Tema kapsamında konuyla ilgili sosyal medya paylaşımları, dijital sergiler, blog yazıları, konu rehberi hazırlanmış ve konferanslar düzenlenmiştir.

Proje Ekibi:

  • Ertaç Nebioğlu (Sağlık Bilimleri Kütüphanesi)
  • İlknur Erkin (Sağlık Bilimleri Kütüphanesi)
  • İrem Ünal (ANAMED Kütüphanesi)
  • Rana Otur (Suna Kıraç Kütüphanesi)

Panel

Panel 1

Hemşirelik Tarihi Araştırmalarında Sözlü Tarih: İmkanlar, Sınırlar ve Deneyimler


Panel 2

Amiral Bristol Sağlık Koleji Mezun ve Mensupları Derneği Paneli


Panel 3

Türkiye’de Hemşireliğin Tarihsel Kökenleri

Konu Rehberi

Türkiye’de Hemşirelik Eğitimi ve Amiral Bristol Hemşirelik Okulu teması süresince yapmış olduğumuz çalışmaları içeren bir konu rehberi hazırladık. Bu konu rehberi, temaya ilişkin genel bilgileri, kaynaklarımızı, uluslararası online sergi ve katalogları, blog yazımızı, konuyla ilgili veri tabanlarını ve faydalı linkleri, etkinlik detaylarımızı ve hazırlamış olduğumuz sosyal medya paylaşımlarımızı içermektedir.

“Türkiye’de Hemşirelik Eğitimi ve Amiral Bristol Hemşirelik Okulu” teması kapsamında yapılmış çalışmaları daha yakından görmek için konu rehberimize buradan erişebilirsiniz.

Blog Yazıları

Amiral Bristol Hemşirelik Okulu

Blog yazısına buradan erişebilirsiniz.


Hemşirelik Üniformalarının Evrimi

Blog yazısına buradan erişebilirsiniz.


Işık Alma Töreni

Blog yazısına buradan erişebilirsiniz.

Sosyal Medya Paylaşımları

Türkiye’de Hemşirelik Eğitimi ve Amiral Bristol Hemşirelik Okulu Tema Tanıtımı (10 Ekim 2022)

Koç Üniversitesi Kütüphaneleri Hazine Serisi’nin yeni teması başlıyor!

Ekim, Kasım ve Aralık aylarını kapsayacak “Türkiye’de Hemşirelik Eğitimi ve Amiral Bristol Hemşirelik Okulu” başlıklı yeni temamız, geçmişten bugüne hemşirelik eğitimi, hemşirelik araştırmaları ve bu alanlarda arşivlerin kullanımı konuları çerçevesinde çeşitli etkinliklerin sunumuyla gerçekleşecektir. Daha önceki hazine serilerinden aşina olduğunuz üzere webinarlar, blog yazıları, sergiler ve bir kütüphane konu rehberi sizinle paylaşacağımız etkinlikler arasında olacaktır.

Paylaşımın detaylı haline buradan erişebilirsiniz.


Blog Yazısı: Amiral Bristol Hemşirelik Okulu (15 Kasım 2022)

Suna Kıraç ve Birim Kütüphaneleri Hazine serisi 7 “Türkiye’de Hemşirelik Eğitimi ve Amiral Bristol Hemşirelik Okulu” teması kapsamında Ertaç Nebioğlu’nun hazırladığı “Amiral Bristol Hemşirelik Okulu” başlıklı yazıyı okumak için Koç Üniversitesi Sağlık Bilimleri Kütüphanesi blog sayfasını ziyaret etmeyi unutmayın!

Paylaşımın detaylı haline buradan erişebilirsiniz.


Blog Yazısı: Hemşirelik Üniformalarının Evrimi (23 Kasım 2022)

Koç Üniversitesi Suna Kıraç Kütüphanesi “Amiral Bristol Hemşirelik Okulu Dijital Koleksiyonu (1920-1999)” kapsamında devam eden Hazine Serisi için yeni bir blog yazısı daha paylaşıyoruz sizlerle. Sizce hemşirelik mesleğinin ortaya çıktığı zamanlardan bugüne hemşire üniformalarında nasıl bir değişim olmuştur?

Paylaşımın detaylı haline buradan erişebilirsiniz.


Hemşirelik Tarihi Araştırmalarında Sözlü Tarih: İmkanlar, Sınırlar ve Deneyimler – Panel 1 (24 Kasım 2022)

Koç Üniversitesi Kütüphaneleri Hazine serisi 7. “Türkiye’de Hemşirelik Eğitimi ve Amiral Bristol Hemşirelik Okulu” teması kapsamında hazırladığımız konferans serisinin ilk oturumunda Doç.Dr. Fatih Artvinli’yi ağırlıyoruz.

Paylaşımın detaylı haline buradan erişebilirsiniz.


Amiral Bristol Sağlık Koleji Mezun ve Mensupları Derneği Paneli – Panel 2 (8 Aralık 2022)

Koç Üniversitesi Kütüphaneleri Hazine Serisi “Türkiye’de Hemşirelik Eğitimi ve Amiral Bristol Hemşirelik Okulu” teması kapsamında hazırladığımız panel serisinin ikinci oturumunda Amiral Bristol Hemşirelik Okulu mezunları sunumlarını gerçekleştirecektir.

Paylaşımın detaylı haline buradan erişebilirsiniz.


Blog Yazısı: Işık Alma Töreni (22 Aralık 2022)

Koç Üniversitesi Suna Kıraç Kütüphanesi “Amiral Bristol Hemşirelik Okulu Dijital Koleksiyonu (1920-1999)” temasıyla devam eden Hazine Serisi’nin yeni blog yazısı hemşirelik mesleğinin sembol törenlerinden “Işık Alma Töreni” hakkında yazılmıştır. Ertaç Nebioğlu’nun yazdığı “Işık Alma Töreni” başlıklı blog yazısını okumak için aşağıdaki bağlantıyı ziyaret edebilirsiniz.

Paylaşımın detaylı haline buradan erişebilirsiniz.


Türkiye’de Hemşireliğin Tarihsel Kökenleri – Panel 3 (22 Aralık 2022)

Hazine Serisinin etkinlikleri devam ediyor. “Türkiye’de Hemşireliğin Tarihsel Kökenleri” başlıklı konferansımızda Prof. Dr. Nuran Yıldırım ve Dr. Öğr. Üyesi Gülhan Seyhun sunumlarını gerçekleştirecektir. Çevrim içi gerçekleşecek olan etkinliğimizin moderatörlüğünü Prof. Dr. Ayişe Karadağ yapacaktır.

Paylaşımın detaylı haline buradan erişebilirsiniz.


Youtube Yüklenen Konferans Kayıtları (17 Ocak 2023)

Suna Kıraç Kütüphanesi Hazine Serisi 7 kapsamında hazırladığımız hemşirelik tarihiyle ilgili etkinliklerimizin videolarını sizler ile paylaşmak isteriz.

Paylaşımın detaylı haline buradan erişebilirsiniz.