Araştırma Desteği | SKL
 

Araştırma Desteği

Koç Üniversitesi Kütüphaneleri kullanıcılarının araştırma hedefleri için çeşitli destek araçları ve hizmetleri sunmaktadır.

Kütüphane Rehberleri

Kütüphane rehberleri, belli bir çalışma alanında bilgi bulmak için önerilen kaynakların listelerinden oluşmaktadır. Bu kaynaklar kitapları, dergileri, süreli yayınları, web kaynaklarını, veri tabanlarını, aynı zamanda Kütüphane’nin oluşturduğu eğitim videolarını ve eğitim oturumlarını kapsar.

Kütüphane Rehberleri; Sanat&Tasarım, Türk Hukuku Kaynakları ve Kariyer Geliştirme gibi geniş konu alanlarına göre derlenmiştir. Ayrıca, Akademik Yazım, EndNote, Yeni Veri Tabanları ve Açık Erişim Kaynakları gibi araştırma araçlarına ve kaynaklarına yönelik Kütüphane Rehberleri de bulunmaktadır. Rehberlerin tamamına erişmek için tıklayınız.

Nasıl yapılır sayfaları

Nasıl yapılır sayfalarımız, ödünç alınmış kaynakları ayırtmak, Kütüphane bilgisayarlarından ya da kendi dizüstü bilgisayarınızdan çıktı almak, kitap ya da makale aramak ve kampuslerarası ödünç alma işlemi yapmak gibi, Kütüphane ve Bilgi teknolojisiyle ilgili prosedürleri açıklamak amacıyla tasarlanmıştır. Bu sayfaları kullanarak adım adım tamamlayabileceğiniz yararlı işlerden bazılarını öğrenebilirsiniz. Sayfaların tamamına erişmek için tıklayınız.

Öğreticiler

Öğretici sayfamız, üniversite-seviyesinde araştırma yapmak ve yazı yazmanın temel noktalarını, aynı zamanda Suna Kıraç Kütüphanesi’ninçeşitli araç ve hizmet yelpazesini tarama konusunda bilgilenmeye başlamak için doğru noktadır. Kullanıcılar burada, kitapları bulmakla ilgili sayfaları, veri tabanlarıyla ilgili öğretici videoların bağlantılarını, kütüphanenin temel işlevlerini kullanabilmek için ipuçlarını (katalog tarama, Nadir Kitaplar Koleksiyonu’nu kullanma, tarayıcıyı kullanma, ceza ödeme…) bulabilirler. Aynı zamanda, bu sayfalarda kütüphaneyle ilgili bir Oryantasyon videosunun yanı sıra, yeni gelen yayınlar sayfasına ve daha fazlasına götürecek hızlı bağlantılar bulunmaktadır.

Araştırma Danışma / Randevu Sistemi

Projeleri için kaynak araken yardıma ihtiyacı duyan kullanıcılar bir danışma kütüphanecisiyle birebir görüşmek için randevu alabilirler. Kütüphane’nin çevrimiçi randevu sistemi, randevu almayı kolaylaştırır. “Randevu al” seçeneğine tıkladığınızda uygun zaman dilimleri karşınıza gelecektir. Sizin için uygun bir saate tıklayın, sonra kişisel bilgilerinizi girin.

Kullanıcılar aynı zamanda, 338 13 17 numaralı telefonu arayarak, askalibrarian@ku.edu.tr adresine e-posta atarak ya da Bodrum katındaki Danışma Masası’na başvurarak araştırmaları konusunda yardım isteyebilirler.

Eğitimler

Kütüphane bilgi okuryazarlığı, araştırma becerilerini geliştime ve çeşitli bilgi teknolojileri ve yazılımların kullanmaya yönelik randevu gerektirmeyen pek çok eğitim oturumları düzenlemektedir. Yakın zamanda ne gibi seğitimler olduğunu görmek için Eğitim Takvimi’mize göz atabilirsiniz. Öğretim görevlileri kendi dersleri içinde kütüphane eğitiminin de entegre edilmesini isteyebilirler. Bir kütüphanecinin sizin dersinizin özel gerekliliğine göre tasarlanmış bir bilgi okuryazarlığı seansı gerçekleştirmesini istiyorsanız bu istekleriniz için, Eğitim İstek Formu’nu doldurabilirsiniz