Kütüphane Hizmetleri & Araştırma Yürütmek | SKL
 

SSS

Kütüphane Hizmetleri & Araştırma Yürütmek

Danışma Hizmetleri, Oryantasyon ve Bilgi Okuryazarlığı Eğitimleri

 • Araştırma yaparken bir güçlükle karşılaşırsam kimden yardım alabilirim?

  Araştırma yaparken, her zaman bir referans kütüphanecisinden yardım isteyebilirsiniz. Onlar, ihtiyacınız olan bilgiye ulaşabilmeniz için inKUire’ı ve Kütüphane’nin çevrimiçi veri tabanlarını, ayrıca internet’i araştırma yolları hakkında size önerilerde bulunabilirler. Lütfen referans yardımı için Bodrum Kat’taki Danışma Masası’na başvurmaktan çekinmeyin. Kütüphane’de değilseniz, bir konu-uzmanı referans kütüphanecisine aşağıdaki yollardan ulaşabilirsiniz:

  Mesajlarınızı askalibrarian@ku.edu.tr adresine de gönderebilirsiniz.

 • Kütüphanenin imkan ve hizmetleri hakkında genel bir oryantasyonu nasıl alabilirim?

  Kütüphane yıl boyunca, istek üzerine tesisleri içinde bireysel ve grup turları düzenler. Her akademik yılın başında, yeni öğretim üyeleri ve öğrenciler için Üniversite Dekanlığı ve Öğrenci İşleri ile işbirliği içinde, önceden planlanmış oryantasyon seansları yapılır.

 • Kütüphanede ne tür araştırma eğitimleri, verilmektedir?

  Kütüphane birçok aracı ve kaynağı üzerine, birebir eğitim seansları sunmaktadır. Tam programı Kütüphane Eğitimi sayfasında bulabilirsiniz.

  Öğretim üyeleri derslerine göre tasarlanmış, sınıflarında Kütüphane’nin referans kütüphanecilerinden biri tarafından verilecek bilgi okuryazarlığı/araştırma seansı isteğinde de bulunabilirler. Bunun için Eğitim İstek Formu doldurmanız yeterli olacaktır.

 • Belirli bir veritabanı hakkında kişisel bilgilendirme veya eğitim alabilir miyim?

  Yeni ve halihazırdaki öğretim üyelerine, yılın herhangi bir zamanında, istek üzerine, bireysel brifingler ve eğitim oturumları sağlanmaktadır. Bu brifing ve eğitim oturumları, iki tarafa uygun olan bir zamanda, öğretim üyesinin arzusuna uygun olarak, öğretim üyesinin odasında ya da Kütüphane’de yürütülebilir. Öğrencilerin özel ihtiyaçları göz önünde bulundurularak ve her durumda, herhangi bir zamanda, herhangi bir kütüphane kullanıcısına belirli bir veri tabanında araştırma yapması için özel yardım sağlanabilir.

 • Vermekte olduğum dersle ilgili olarak kütüphane eğitim programını nasıl alabilirim?

  Kütüphane’nin sizin alanınızdaki referans görevlileri, sizinle özel gereklilikler konusunda konuşup ardından dersinizi alan öğrencilerin araştırma ve bilgi ihtiyaçlarına göre tasarlanmış bir kütüphane eğitim oturumu ya da bir dizi oturum düzenleyebilir.

  İstekte bulunmak istiyorsanız, Eğitim İstek Formu doldurunuz.

Rezerv Hizmetleri

 • Rezerv kaynakları nedir ve bunları nasıl kullanabilirim?

  Rezerv amacıyla seçilmiş olan basılı kaynaklar ve DVD’ler Giriş Kat’taki Rezerv Masası’nda muhafaza edilir. Bu materyaller bir seferde dört materyal alabilecek şekilde ödünç verilir ve yenileme yapılmaz. Elektronik Rezerv'de olan materyallere Kütüphane’nin web sitesinde yer alan katalogdan ulaşılabilir.

  Dersim ile ilgili rezerv nasıl kaynak ekletebilirim?

  Materyalleri, Çevrimiçi Rezerv İstek Formu aracılığıyla, tek tek ekletebilirsiniz. Alıntıları eksiksiz olarak içerdiği takdirde, ders programınızı ya da bir okuma listesini libreserve@ku.edu.tr adresine e-posta olarak da gönderebilirsiniz. Politika ve prosedürlerle ilgili ayrıntılı bilgi için lütfen Ders Rezervleri sayfamıza göz atınız.

 • Rezerv kaynaklarını fotokopi çekmek için kütüphane dışına çıkartabilir miyim?

  Rezerv kaynakları hiçbir amaçla Kütüphane’den çıkarılamaz. Kütüphane’deki müsait fotokopi makinelerini kullanarak rezerv kaynaklarının kopyasını alabilirsiniz. Bu makinelerden biri Bodrum Kat’ta, diğeri İkinci Kat’ta bulunmaktadır.

 • Güncel kopyasının rezervde olduğu bir kaynağın diğer edisyonlarını ödünç alabilir miyim?

  O kaynak için bir rezerv isteğinde bulunulduğunda, kaynağın bütün kopyaları Rezerv Koleksiyonu’nda muhafaza edilir. Genel koleksiyonda başka baskılar bulunuyorsa, bunlar standart yoldan ödünç alınabilir.

Kütüphanelerarası Ödünç Verme & Doküman Sağlama

 • Kimler kütüphaneler arası ödünç verme aracılığıyla diğer kütüphanelerden kitap isteyebilir?

  Öğretim üyeleri, çalışanlar ve yüksek lisans öğrencileri, Doküman Sağlam Hizmeti aracılığıyla diğer kütüphanelerden kitap isteğinde bulunabilir. Bunu yapmak için Kütüphaneler Arası Ödünç Verme Formu’nu doldurun. Lütfen lisans öğrencilerinin kütüphaneler arası kitap isteklerinde bulunamayacaklarını dikkate alın.

 • Koç Üniversitesi Kütüphanelerinde bulunmayan bir makale için kimler istekte bulunabilir?

  Öğretim üyeleri, çalışanlar, yüksek lisans ve lisans öğrencileri, KU kütüphane sisteminde bulunmayan makaleler için istekte bulunabilir. Makale isteğinde bulunmak için lütfen makale isteği formunu kullanın.

  Koç Üniversitesi mensupları aşağıda yer alan makale isteği haklarına sahiptirler:

  • Öğrenciler (lisans ve yüksek lisans): bir seferde 5 makale isteği.
  • Öğretim üyeleri: bir seferde 10 makale isteği.
  • İdari Personel: bir seferde 10 makale isteği

  Lütfen dış üyelerin ve emekli öğretim üyeleriyle çalışanların makale isteğinde bulunamayacağını dikkate alınız.

Kampüslerarası Ödünç Verme Hizmeti

 • Kampüslerarası ödünç verme hizmeti nedir?

  Kampüsler arası ödünç verme hizmetiyle, kullanıcılar KU kütüphane sistemine dahil bütün kütüphanelerden kaynak isteğinde bulunabilir. Bunlara ana kampüsteki Suna Kıraç Kütüphanesi ve ANAMED ile Hemşirelik Yüksekokulu’ndaki iki şube kütüphanesi dahildir.

 • Kampüslerarası ödünç verme hizmetinden kimler faydalanabilir?

  Hizmet Koç Üniversitesi öğretim üyelerine, çalışanlara ve halihazırda kayıtlı olan öğrencilere açıktır.

 • Kampüslerarası kitap ödünç verme isteğini nasıl yapabilirim?

  Ödünç almak istediğiniz kaynağın ayırtılma durumunu ve yerini doğrulamak için kütüphane katalogunda araştırma yapabilirsiniz. Kaynağın yeri tespit edildiğinde, çevrimiçi formu doldurmanız yeterli olacaktır. Ayrıca, libicls@ku.edu.tr adresine istek gönderebilirsiniz.

 • Kampüslerarası kitap ödünç verme isteğimin karşılanması ne kadar zaman alır?

  Kaynaklar kampüsler arası ring minibüs hizmetiyle getirilir. Teslimatlar Salı ve Perşembe günleri yapılır. Kaynağınız, istekte bulunduğunuz tarihten bir sonraki Salı ya da Perşembe hazır olacaktır.

 • Kampüslerarası ödünç verme hizmeti ile ödünç aldığım bir yayını nereye iade etmeliyim?

  Kullanıcılar kampüsler arası ödünç verme hizmetine tabi kaynakları Rezerv Masası’ndan teslim alıp oraya iade edebilir.

Kitap Satınalma & Kitap Siparişi

 • Kütüphane için bir kitap veya yayın almak istediğim zaman kiminle ve nasıl iletişime geçmeliyim?

  Öğretim üyeleri ve çalışanlar, çevrimiçi kitap siparişi formu aracılığıyla kitap siparişi verebilir. Lütfen, kitap siparişlerinin tedarik süreleriyle ilgili önemli bilgiler için Kitap Siparişi sayfasına göz atınız. Kullanıcılar kitap siparişi isteklerini libacq@ku.edu.tr adresine de gönderebilir.

  Öğrenciler kitap isteklerini, Kütüphane’nin ana sayfasındaki Öneriler bölümünden göndermekte serbesttir, ama önerilen bir kaynağı sipariş edeceğimizi garanti edemiyoruz.