Ödünç Alma ve Bilgi Kaynağı Bulma | SKL
 

SSS

Ödünç Alma ve Bilgi Kaynağı Bulma

Kitap ve Elektronikler

 • Ödünç aldığım bir kitabın süresini nasıl uzatabilirim?

  Hesabınıza aldığınız kitapları Kütüphane Hesabım sayfası üzerinden uzatabilirsiniz.

 • Elektronik kitaplara nasıl ulaşabilirim?

  Koleksiyonumuzda bulunan bütün elektronik kitaplar diğer yayınlarla birlikte Kütüphane Web sayfasında bulunan inKUire federe arama motoru ile taranabilir. Elektronik kitaplarımızın büyük bir çoğunlu InKuire veritabanında yer almaktadır. . Kütüphanemiz ayrıca Encyclopedia Britannica ve benzeri pek çok elektronik danışma kaynağına da sahiptir. Elektronik kitaplar listemize e-kitaplar sayfamızdan da erişebilirsiniz.

 • Elektronik kitaplardan çıktı alabilir, kaydedebilir veya içeriği e-posta ile paylaşabilir miyim?

  Elektronik kitaplar kendi içinde farklılık göstermekle birlikte pek çok elektronik kitabın çıktı, kayıt ve e-posta paylaşımı seçeneği vardır. Hangi kaynaktan ne şekilde faydalabileceğiniz konusunda Danışma Masası’nda bulunan referans kütüphanecinizden destek alabilirsiniz.

 • Aynı anda kaç kitap ödünç alabilirim?

  Detaylı bilgi için kütüphanemizin Ödünç Alma sayfasını ziyaret ediniz.

Gecikme Cezaları

 • Kütüphane neden ceza uygulamaktadır?

  Gecikmiş materyallere uygulanan günlük cezalar, materyallerin zamanında dönüşünü veya yenilenmesini güvence altına almayı hedefler.

  Gecikmiş materyaller için uygulanan ceza miktarları ne kadardır?

  2012-2013 Akademik yılı için uygulanan ceza miktarları aşağıda belirtildiği biçimdedir. Günlük ödünç alınan yayınlar için cezalar iade tarihinin olduğu gün gece saat 12:01’den itibaren işlemeye başlamaktadır:

  • Genel koleksiyon: Her bir kitap/cilt için gün başına 1,25 TL
  • DVD: Materyel başına günlük 2.50 TL
  • Geri çağrılan materyalin gecikmesi durumunda: Materyal başına günlük 2,50 TL
  • Rezerv, Görsel-işitsel materyaller: Her bir saat için 2,50 TL
  • Grup Çalışma Odaları: Her bir saat için 2,50 TL
  • Kayıp materyal işlem ücreti: Materyal başına 32,50 TL(Bu ücret kaybolan kaynağın yeniden temin edilmesi sırasında harcanan işgücü ve kütüphane malzemesi olarak yapılması gereken işlemler için alınmaktadır)

  Ceza miktarları her akademik yıl başında yeniden düzenlenir ve kampüs geneline ilan edilir.

  Teknolojik ekipmanlar için, iPad, Laptop vb., lütfen Teknik Donanım Ödünç Alma sayfasını ziyaret ediniz.

 • Üzerimdeki kitabı veya diğer materyalleri zamanında getiremezsem ne olur?

  İade tarihi “Self-check” makinelerinden alınan sliplerde kayıtlıdır. Masalardan ödünç alınması durumunda ise kitabın arkasındaki etikete iade tarihi damgalanır. Bu tarihin yanlış okunması cezanın affı için gerekçe gösterilemez.

  Kitap veya diğer bir materyalin geciktirilmesi durumunda kütüphane hesabınız ve KUAIS erişiminiz otomatik olarak askıya alınır. Kitap iade edilip, ceza miktarı ödenene kadar herhangi bir ödünç alma işlemi gerçekleştirilemez. Iade tarihinden itibaren 15 gün içinde kütüphane materyalleri geri getirilmezse, gecikmeden dolayı oluşan ceza miktarı ile beraber, materyalin piyasa bedeli ve kayıp materyal işlem ücreti (32.50 TL) hesaplanarak kullanıcıya bildirilir.

 • Ödünç aldıktan sonra Kütüphane tarafından geri çağrılmış olan kitabı 72 saat içinde iade edemezsem ne olur?

  Kullanıcı geri istenen materyali 72 saat içinde iade etmek durumundadır. Aksi takdirde her gün için 2,50 TL ceza ödenmesi gerekmektedir.

 • Kütüphane’den ödünç aldığım bir materyali kaybettiğimde ne yapmalıyım?

  Kütüphane materyalinin kaybedilmesi veya hasara uğraması halinde kullanıcı bunu Kütüphane’ye acil olarak bildirmekle sorumludur. Her kayıp ve hasarlı materyal libcirculation@ku.edu.tr adresine veya 0-212-338 1316 no.lu telefonla ilgili kişiye bildirilmelidir. Kaybedilen kitap için yayının güncel piyasa değeri artı 32.50 TL işlem ücreti kaybeden kullanıcıdan talep edilmektedir.
  Sağlık Bilimleri Kütüphanesi kullanıcılarımız enebioglu@ku.edu.tr adresine e-posta atabilirler veya 0-212-311 26 23 no'lu telefonla ilgili kişiye durumu bildirebilirler.

 • Ceza miktarını nereden ve nasıl ödeyeceğim?

  Öğrenciler ve dış üyeler ceza miktarlarını, kayıp/hasarlı materyallerin yenileme ücretlerini, depozit ve üyelik ücretlerini Yapı Kredi şubesine yatırabilirler. Öğrenciler ayrıca ödemelerini Kütüphane’deki POS makinesinden smart kartlarıyla yapabilirler. Kullanıcıların hesaplarının temizlenmesi için Kütüphane’ye ödemelerini yaptıklarına dair banka dekontlarını veya POS makinesi makbuzunu getirmeleri gerekir. Akademik ve idari personelin Bodrum Katındaki Danışma Masası’nda bulunan makbuzları imzalamaları durumunda ceza miktarları maaşlarından kesilebilir.

Dergi Makaleleri

 • Dergi makalelerini nasıl elde edebilirim?

  Kütüphane’nin dergi makalelerinin çoğu elektronik abonelik yöntemiyle temin edilmektedir. Kütüphane, bu elektronik dergilere ulaşmanız için çeşitli araçlar sunmaktadır. Dergi makalelerine federe arama motorumuz inKUire ile ya da konuya özel dergi veri tabanlarından ulaşılabilir. İhtiyacınız olan makalenin yer aldığı derginin başlığını biliyorsanız, Kütüphane ana sayfasındaki e-dergiler sekmesi işinize yarayacaktır.

  Kütüphanenin belirli sayıda basılı dergiye de aboneliği bulunmaktadır. Bu dergilerin güncel baskıları, Giriş Kat Süreli Yayın Okuma Odası’nda (Atrium) bulunan raflarda sergilenmektedir. Belirli tarih aralıklarıyla ciltlenen basılı dergilere Kongre Kütüphanesi yerleştirme sistemine uygun bir yer numarası verilir ve dergiler diğer kitaplar ile birlikte raflara yerleştirilir. Dergilerin güncel sayılarındaki makalelerin fotokopisi kütüphane içinde çekilebilir. Ciltlenen dergiler diğer kitaplar gibi ödünç alınıp kütüphaneden çıkarılabilir.

 • Koç Üniversitesi Kütüphanelerinin sahip olmadığı makaleye nasıl ulaşabilirim?

  Bazen. Kütüphane ihtiyacınız olan bir makaleye sahip değilse, Makale İsteği Hizmeti’nden yararlanabilirsiniz. Kütüphane bu hizmet aracılığıyla diğer kütüphanelerden ve bilgi merkezlerinden, özellikle de İstanbul ve Türkiye içinde olanlardan makale getirtir. Bu hizmet tüm Koç üniversitesi mensuplarına açıktır. Daha fazla bilgi ve çevrimiçi makale isteği formuna erişmek için, Makale İsteği  sayfamıza göz atın.

  Koç Üniversitesi mensupları aşağıda yer alan makale isteği haklarına sahiptirler:

  • Öğrenciler (lisans ve yüksek lisans): bir seferde 5 makale isteği.
  • Öğretim üyeleri: bir seferde 10 makale isteği.
  • İdari Personel: bir seferde 10 makale isteği

  Dış üyeler ve Emekli öğretim üyesi/çalışanlar bu hizmetten faydalanamazlar.

 • Araştırma konumla ilgili makaleleri nasıl arayabilrim?

  İlk yapmanız gereken, kütüphane ana sayfasında bulabileceğiniz federe arama motorumuz inKUire’ı kullanmaktır. InKUire Kütüphane’nin bütün veri tabanlarını ve koleksiyonlarını araştırır ve kütüphanenin kendi koleksiyonunun ötesini (Açık erişim gibi) araştırma seçeneklerine de sahiptir. Konunuzu en iyi tarif eden anahtar kelimeleri kullanın. Örneğin, 1999 seçimleri sırasında Türkiye’deki ifade özgürlüğü konusunda araştırıyorsanız, İfade Özgürlüğü , Türkiye ve 1999 Seçimi sözcüklerini girin. InKUire bu anahtar kelimelerle ilgili makaleleri getirecektir.

  InKUire ile gerekli sonuçları almakta sorun yaşıyorsanız, konuya özel veri tabanlarımızdan birini kullanmanızı tavsiye ederiz.

InKUire ve Elektronik Veri Tabanları

 • InKUire nedir?

  InKUire Kütüphane’nin federe arama motorudur. InKUire arama motoru kullanılarak bir arama yapıldığında, bu kütüphanenin bütün elektronik kaynaklarında araştırma yapılması anlamına gelir. Buna kütüphanenin abone olduğu bütün veri tabanlarının içeriği de dahildir. InKUire bir arama aracıdır ve kendi içeriğine sahip değildir.

 • Veritabanı nedir?

  Veri tabanı, başta elektronik dergiler için olmak üzere, bir tür elektronik kaynak ürünüdür ve her tür elektronik içeriği kapsayabilir (örneğin, e-kitaplar). Veri tabanları bir tema ile ilgili olabileceği gibi (Hukuk-Lexis Nexis) birçok konuyu içeren türde de olabilir (Academic Search Complete). Veri tabanlarının kendi arama araçları vardır, bu yüzden, InKUire içinde yapılan bir arama sonuç vermediği takdirde, özel bir veri tabanına yönelmek yararlı bir ek strateji olabilir.

 • InKUire, veritabanı, elektronik dergi ve elektronik kitap arasındaki fark nedir?

  InKUire temelde, bir seferde birçok farklı elektronik kaynakta arama yapmak için kullanılabilen bir arama motorudur. Veri tabanı, e-dergiler ve e-kitaplar da dahil olmak üzere elektronik kaynakları bünyesinde barındıran bir üründür ve kendi arama işlevlerine sahiptir. E-dergi düzenli aralıklarla, elektronik formatta (basılı format yerine, veya her iki şekilde de olabilir) yayımlanan bir süreli yayındır. E-kitapsa herhangi bir kitabın elektronik formatından ibarettir.

 • inKUire ve kütüphanenin sahip olduğu elektronik kaynaklara ofisimden, evden veya yurttan erişebilir miyim?

  Bütün çevrim-içi veri tabanlarına, kampüsün herhangi bir yerindeki herhangi bir bilgisayardan erişilebilir. Kütüphane’nin veri tabanlarına kullanıcılarının erişebilmesine imkan tanıyan veri tabanı tedarikçileriyle lisans anlaşmaları mevcuttur.

  Çevrim-içi katalog ve elektronik kaynakkara tam metin seviyesinde erişim, Koç Üniversitesi öğrencileri, öğretim üyeleri ve çalışanları için kampüs dışından da mümkündür. Belli bir materyalin tam metnine erişmek istediğinizde, kısa bir kimlik doğrulama formu doldurmanız gerekecektir.

 • Tam metin makale nedir?

  Bir bibliyografik kaydın altında “Tam Metin” bağlantısını görürseniz, bu makalenin tam metnine ulaşabileceğiniz anlamına gelir. Makalenin tam metnine ulaşılamıyorsa, size en azından materyalin ne hakkında olduğuna dair özetler içeren bibliyografik bilgi sunulur. İhtiyaç duyduğunuz bir materyalin tam metinine ulaşamıyorsanız, bu makaleyi bütün kullanıcılarımıza açık olan makale isteme hizmeti aracılığıyla getirtmeyi deneyebilirsiniz.

 • Hangi elektronik veritabanlarından çıktı alabilir, kayıt edebilir ve elektronik post ile gönderimde bulunabilirim?

  Çevrimiçi veri tabanlarımızın çoğunda, içeriği yazdırmak, kaydetmek ya da e-postayla göndermek için gerekli imkanlar bulunmaktadır. Bir veri tabanında bulduğunuz bir materyali yazdırabileceğinizden, kaydedebileceğinizden ya da e-postayla gönderebileceğinizden emin değilseniz, bir kütüphaneciyle temasa geçiniz.

 • Makale gönderirken Koç Üniversitesi e-posta adresimi kullanabilir miyim?

  Hangi adresi kullandığınız, herhangi bir fark yaratmayacaktır; bütün adresler işinize yarar. Lütfen, hangi e-posta adresini kullanırsanız kullanın, lisans anlaşmalarından ötürü Kütüphane’nin elindeki kaynakların başka kullanıcılarla paylaşılmaması gerektiğini dikkate alınız. Kütüphane’den elektronik olarak getirttiğiniz hiçbir materyali başkalarıyla elektronik olarak paylaşmayınız.

Gazeteler, Magazinler & Görsel İşitsel Malzemeler

Video kaset, ses kaseti, CD-ROM ve DVD’leri nerede izleyebilirim?

Görsel-işitsel malzemelerin de muhafaza edildiği, Bodrum Kat, Birinci ve İkinci Katlar’daki bilgisayar ve TV/ VHS cihazları izleme ekipmanı yerleştirilmiştir. Kütüphane’nin video veya DVD’lerin grup olarak seyredilebilmesi için, birinci ve ikinci katlarda ayrı odalar bulunmaktadır. Bu odalar grup çalışmalarınız için önceden ayırtılmalıdır. Sağlık Bilimleri Kütüphanesi kullanıcılarımız kendi kütüphanelerinde bulunan bilgisayar ve TV'leri bu amaçla kullanabilirler.

 • Günlük gazette, magazin, dergi ve görsel işitsel malzemeleri nereden bulabilirim?

  Günlük gazeteler ve dergilerle mecmuaların güncel baskıları, Zemin Kat’taki Süreli Yayın Okuma Odası’nda (Atrium) segilenir. Artık güncel olmayan süreli yayınlar ciltlenir ve kataloglanır, sonra Kongre Kütüphanesi sınıflandırma numaralarına uygun olarak, kütüphane raflarına yerleştirilir.

  Görsel-işitsel malzemeler çoğunlukla Bodrum Katı’nda muhafaza edilir.

  Farklı koleksiyon, araç ve hizmetlerin yerlerini gösteren kütüphane kat planlarını görmek için Bina Planı sayfasına göz atabilirsiniz. Sağlık Bilimleri Kütüphanesi kullanıcılarımız günlük gazete, magazin ve bilimsel dergilerin son sayılarını kendi kütüphanelerinde bulabilmektedirler.

 • Video kaseti ödünç alabilir miyim?

  Öğrenciler videoları yalnızca Kütüphane’de izleyebilir. Öğrenciler video kasetleri yenileme olmaksızın iki saatliğine kütüphaneden çıkarabilirler. Öğretim üyelerinin video kasetleri iki haftalığına ödünç almasına izin verilmektedir.

 • Kütüphane gazeteleri ne kadar süreyle tutmakta?

  Gazeteler bir ay tutulur, ardından atılır.

 • Aynı anda kaç adet DVD ödünç alabilirim? Ne kadar süreyle? Sürelerini uzatabilir miyim?

  Öğretim üyeleri, çalışanlar ve öğrenciler için farklı ödünç verme süreleri geçerlidir. Lütfen ayrıntılar için Ödünç Alma sayfamıza göz atın.

Özel Koleksiyonlar

 • Koç Üniversitesi Arşivini nasıl kullanabilirim?

  Arşivlerde muhafaza edilen materyaller ödünç alınamaz. Arşivlerdeki materyalleri kullanmakla ilgileniyorsanız, lütfen arşivlerden sorumlu arşiv kütüphanecisi ile digitalresources@ku.edu.tr adresinden iletişime geçiniz.

 • Nadir Eserler Koleksiyonunda yer alan bir kitabı nasıl kullanabilirim?

  Nadir Eserler Koleksiyonu, Birinci Kat’ta yer almaktadır. Nadir Eserler Koleksiyonu’na erişim, 09:00-17:30 saatleri, Pazartesi-Cuma günleri arasında mümkündür. Nadir Eserler’i görmek için, 338 13 17 dahili numarasından Danışma Masası’nı arayarak randevu alınması gerekmektedir.

 • Slayt Koleksiyonunu nasıl kullanabilrim?

  Slayt koleksiyonu, Zemin Kat'ta muhafaza edilmektedir. Salonun sağ tarafındaki çalışma bölmelerinde, iki slayt projektörü bulunmaktadır. Referans kütüphanecileri bu koleksiyonu kullanırken size yardımcı olacaktır; lütfen Danışma Masası’na başvurun ya da 338 13 17 numarayı arayınız.