Kampüse ve Kütüphanemize tekrar HOŞ GELDİNİZ!

Bazı şeyler pandemi öncesine göre biraz farklı olacak, bu nedenle ilk ziyaretinize hazırlanmanıza yardımcı olacak bu önemli bilgileri gözden geçirmek üzere bir dakikanızı ayırmanızı istiyoruz. Bu yeni gereksinimleri anlamak size zaman kazandıracak ve kütüphane kullanıcılarını güvende tutmanıza yardımcı olacaktır!

Maskeler kütüphane içerisinde her zaman her yerde gereklidir.

 • Lütfen binaya girmeden önce maskenizi takın.
 • Bireysel çalışma odalarında kapı kapalı dahi olsa maske takılması zorunludur.


Yeme ve içme:

 • Kütüphane içerisinde su içmek için maskenizi birkaç saniyeliğine indirmeniz sorun değil, ancak Kütüphanemiz yemek yeme alanları olarak tasarlanmamıştır. Bu sebeple su haricinde yiyecek ya da içecek tüketmemeli ve maskenizi çıkartmamalısınız.


Kütüphanenin her katında sanitasyon istasyonları bulunmaktadır:

 • Ana Giriş Kapıları otomatik olmadığı için Kütüphaneye giriş ve çıkışınızda sanitasyon istasyonlarından ellerinizi dezenfekte etmenizi sağlığınız için öneriyoruz!
 • Kütüphane içerisinde kullanımı yoğun olan bilgisayarlar ve ekipmanları kullanmaya başlamadan önce ve kullandıktan sonra ellerinizi dezenfekte etmeyi unutmayın!


Kütüphanemiz hiç kapanmaz! (Yılbaşı hariç)

 • Kütüphanemiz yeniden açılış ile çalışma saatlerini eskisi gibi  7 / 24 hizmet verilecek şekilde güncellemiştir.


Çalışma alanları ve bireysel çalışma odalarında fiziki mesafe kurallarına uymanızı öneriyoruz!

 • Kütüphane içerisinde kapasite kısıtlaması yoktur. Dilediğiniz zaman gelip kütüphane çalışma alanlarında ders çalışabilirsiniz. Ancak sağlığınız açısından fiziki mesafe kurallarına uymanızı ve grup olarak çalışmamanızı tavsiye ederiz.
 • Kütüphane Grup Çalışma Odaları fiziksel mesafeye uyum kuralları gözetilerek online derslere katılabilecek şekilde Tek Kişilik kullanıma açıldı. Çalışma Odası rezerve etmek için bu linki kullanabilirsiniz.

Kütüphanede sessizliği severiz!

 • Unutmadan hatırlatmak isteriz, kütüphane içerisinde sessizliğe önem veririz. Başkalarını rahatsız etmeyecek kısık bir ses tonu ile kısa konuşmalarınızı yapabilirsiniz. Telefon görüşmeleri ya da arkadaş sohbetleriniz için kütüphane binası doğru bir alan değildir. Lütfen bu tarz konuşmalarınızı kütüphane binasından ayrıldıktan sonraya saklayın.


Ödünç aldığınız kütüphane kaynaklarını  iade etme zamanı!

 • Pandeminin başından bu yana hesabınızda olan bu kaynakları 15 Ekim 2021 tarihinde kütüphaneye iade etmeniz gerektiğini lütfen unutmayın!


ZOOM ZONE ile online derslere katılabilirsiniz!

 • Giriş Katta sol tarafta bulunan okuma salonu “ZOOM ZONE” olarak ayrılmıştır.
 • Bu alanı kullanmak için kendi bilgisayarınızı ve mikrofonlu kulaklığınızı getirmeyi ve ses seviyenize dikkat etmeyi unutmayın!


Araştırma sorularınızı bize sorabilirsiniz !

 • Kütüphane Danışma Hizmetlerini sanal ortamda sürdürmeye devam ediyor. Bu sebeple araştırmalarınıza yönelik sorularınız olursa Library Trackit üzerinden “Research & Scholarly Communication Support” başlığı altından randevu talep edebilir, konu uzmanı kütüphanecilerimiz ile kaynak araştırması yapabilirsiniz.


Kütüphane sanal ortamda!

 • Sanal Kütüphane Hizmetlerimiz ile kampüse gelemediğiniz zamanlarda bile sizlere yardımcı oluyoruz. Hizmetlerimizi incelemek için linke tıklayabilirsiniz.
 • Araştırma yaparken konularınıza yönelik hazırlanmış Konu Rehberleri’nden faydalanabilirsiniz.

Kampüs dışında iken VPN bağlantısı ile kaynaklara erişim sağlayabilirsiniz. Bu sebeple VPN bağlantınızı nasıl yapabileceğinizi gösterir “E-Kaynaklara Erişim Rehberi“mizden faydalanabilirsiniz.


Araştırmanız için eğitim talep edebileceğinizi biliyor muydunuz ?

Kütüphanelerimizi güvende (ve açık) tutmak için üzerinize düşeni yaptığınız için teşekkür ederiz!

Sizleri yeniden görmek çok güzel!